2018-19 NJCAA Region XII Men's Basketball Awards
2019 NJCAA Region XII All-Region Teams
NJCAA DIVISION II FIRST TEAM ALL-AMERICANS | |||||||
NAME | SCHOOL | POS | HT | WT | YR | HOMETOWN | HIGH SCHOOL |
Sean McNeil | Sinclair CC | G | 6- 4 | FR | Union, KY | Cooper | |
Ty'Sean Sheppard | Ancilla College | C | 6- 3 | 165 | SO | South Bend, IN | Clay |
NJCAA DIVISION II SECOND TEAM ALL-AMERICANS | |||||||
NAME | SCHOOL | POS | HT | WT | YR | HOMETOWN | HIGH SCHOOL |
Henry Speight | Mott CC | G/F | 6- 3 | 215 | SO | Saginaw, MI | Saginaw |
Lacey Wilson | Edison State CC | G/F | 6- 5 | FR | Rock Island, IL | Davenport North |
NJCAA DIVISION II THIRD TEAM ALL-AMERICANS | |||||||
NAME | SCHOOL | POS | HT | WT | YR | HOMETOWN | HIGH SCHOOL |
James Anderson | Cuyahoga CC | WF | 6- 5 | 195 | SO | Roswell, GA | Roswell |
Sammie Ryans | Grand Rapids CC | F | 6- 1 | 205 | SO | Kentwood, MI | East Kentwood |
NJCAA DIVISION III THIRD TEAM ALL-AMERICAN | |||||||
NAME | SCHOOL | POS | HT | WT | YR | HOMETOWN | HIGH SCHOOL |
Azende Johnson | Hocking College | G | 6- 2 | 160 | FR | Columbus, OH | Walnut Ridge |
NJCAA DIVISION II NATIONAL TOURNAMENT ALL-TOURNAMENT TEAM | |||||||
NAME | SCHOOL | POS | HT | WT | YR | HOMETOWN | HIGH SCHOOL |
Ty'Sean Sheppard | Ancilla College | G | 6- 3 | 165 | SO | South Bend, IN | Clay |
DIVISION II ALL-REGION TEAM | |||||||
NAME | SCHOOL | POS | HT | WT | YR | HOMETOWN | HIGH SCHOOL |
Henry Speight | Mott CC | G/F | 6- 3 | 215 | SO | Saginaw, MI | Saginaw |
Runako Ziegler | Schoolcraft College | G | 6- 3 | 180 | SO | West Bloomfield, MI | Walled Lake Central |
Goliath Mitchell | Delta College | G | 6- 1 | FR | Flint, MI | Grand Blance | |
Leon Ayers | Henry Ford College | G | 6- 5 | 175 | FR | Troy, MI | Troy |
Omari Duncan | St. Clair County CC | G/F | 6- 4 | FR | Flint, MI | Carmen-Ainsworth | |
John Slater | Oakland CC | G | 6- 1 | 195 | SO | Detroit, MI | Lowndes |
Ty'Sean Sheppard | Ancilla College | G | 6- 3 | 165 | SO | South Bend, IN | Clay |
Sam Ryans | Grand Rapids CC | F | 6- 1 | 205 | SO | Kentwood, MI | East Kentwood |
Jaylen Rutherford | Mid Michigan College | G | 6- 2 | 170 | FR | Grand Blanc, MI | Davison |
William Otole | Grand Rapids CC | G | 5-11 | 150 | SO | Grand Rapids, MI | Tri-Unity Christian |
Mike Barnfield | Glen Oaks CC | G/F | 6- 4 | 190 | SO | Fort Wayne, IN | R. Nelson Snider |
Tevin Ali | Lansing CC | F | 6- 6 | 200 | FR | Lansing, MI | Waverly |
Sean McNeil | Sinclair CC | G | 6- 4 | FR | Union, KY | Cooper | |
Lacey Watson | Edison State CC | G/F | 6- 5 | FR | Rock Island, IL | Davenport North | |
James Anderson | Cuyahoga CC | WF | 6- 5 | 195 | SO | Roswell, GA | Roswell |
John Dawson | Lakeland CC | G | 6- 2 | 190 | FR | Huntington, WV | Huntington |
Tre'maine Gray | Sinclair CC | G | 6- 0 | SO | Akron, OH | Firestone | |
James Graham | Cuyahoga CC | F/C | 6- 7 | 235 | FR | Louisville, KY | Apollo |
DIVISION III ALL-REGION TEAM | |||||||
NAME | SCHOOL | POS | HT | WT | YR | HOMETOWN | HIGH SCHOOL |
Azende Johnson | Hocking College | G | 6- 2 | 160 | FR | Columbus, OH | Walnut Ridge |
Corey Baker | Columbus State CC | G | 6- 1 | FR | Pickerington, OH | North | |
Justin Newman | Lorain County CC | G | 6- 2 | SO | Cincinnati, OH | Robert A. Taft | |
Jovon Jones | Lorain County CC | C | 6- 7 | SO | Elyria, OH | F.B.C.S | |
Jarell Giles | Hocking College | G | 5- 8 | 125 | SO | Flint, MI | Carman-Ainsworth |
Amir Solomon | Owens CC | G | 5-11 | 175 | FR | Akron, OH | Copley |